Snake Pass Hill Climb 2014

2014

Men

1st             £40         Tejvan Pettinger (Sri Chinmoy Cycling Team)                                              11:51.5

2nd           £20         Adam Kenway (Team Zenith – www.buzzcycles.co.uk)                             12:40.4

3rd           £10         Sam Clark (Buxton CC)                                                                                    13:18.0

 

Women

1st            £40         Joanne Blakeley (gbcycles.co.uk)                                                                    15:21.6  CR

2nd           £20         Vanessa Whitfield (Velo Club St Raphael)                                                     15:28.2

3rd           £10         Frances White (Team Jadan)                                                                            16:24.9

Vet 40+  £20         Robert Fowler (Rutland CC)                                                                             15:21.7

Vet 50+  £20         Nigel White (Sherwood CC)                                                                               15:17.2

Junior   £20         Wilf Sargeant West Pennine RC)                                                                      13:40.4  CR

Congratulations to all Prize winners; to Tejvan for another stunning performance, and to Joanne and Wilf for their Course Records.

Many thanks to High Peak Cycles (Stuart and Jamie Armitage) for donating a £50 voucher to the overall winner, and their continued support for the club.

Many thanks to Glossop Pyegrove Tennis Club for the use of facilities of their clubhouse as HQ. A big thank you for all the helpers, marshals and timekeepers for their time and great efforts to make the event a success. These time trials are not possible without your support.

 

 

Glossop Kinder Velo  – Snake Pass Hill Climb  31st Aug 2014

Start  No.

Name

Club

Category

Time

Position

80

Tejvan Pettinger Sri Chinmoy Cycling Team

Senior

11:51.5

1

60

Adam Kenway Team Zenith – www.buzzcycles.co.uk

Senior

12:40.4

2

70

Sam Clark Buxton CC

Senior

13:18.0

3

77

Mark Tickle Leigh Premier RC

Senior

13:29.4

4

32

Ben Norbury Congleton CC

Senior

13:31.4

5

16

Wilf Sargeant West Pennine RC

Junior

13:40.4

6

75

Zaccharia Williamson Team Wheelguru

Senior

13:54.1

7

15

Andrew Newby Nonna La Squadra

Senior

13:59.9

8

2

Matthew Higgins Manchester Wheelers Club

Senior

14:03.4

9

61

David Murphy Liverpool Mercury Dolan CC

Junior

14:11.7

10

65

Chris Baines Buxton CC

Senior

14:13.9

11

26

Henry Cash Holme Valley Whs

Junior

14:21.5

12

72

Daniel Featherstone Bolsover & District CC

Senior

14:23.2

13

40

Bhima Bowden Buxton CC

Senior

14:51.2

14

20

Mark Nulty Manchester Wheelers Club

Senior

15:03.6

15

6

Anthony Bromley Barnsley RC

Senior

15:13.3

16

22

Julian Wilkie Cyclesport International

Senior

15:15.7

17

55

Nigel White Sherwood CC

Vet 50+

15:17.2

18

58

Oliver Humphreys Shutt Velo Rapide

Senior

15:18.3

19

17

Richard Marsden Manchester Wheelers Club

Senior

15:18.6

20

78

Simon Holmes Rutland CC

Senior

15:20.9

21

69

Robert Fowler Rutland CC

Vet 40+

15:21.7

22

5

Simon Rigby Warrington Road Club

Vet 40+

15:23.2

23

50

Joanne Blakeley gbcycles.co.uk

Lady

15:26.1

24

45

Vanessa Whitfield Velo Club St Raphael

Lady

15:28.8

25

63

William Lewis High Peak Cycles RT

Junior

15:41.2

26

68

Mike Gradwell Saddleworth Clarion

Senior

15:48.5

27

31

Andy R Moore Lincoln Whs CC

Senior

15:50.7

28

71

Thomas Wilkinson Glossop Kinder Velo

Junior

15:55.9

29

7

Alex Whitmore Ratae RC

Senior

16:06.8

30

24

Neil Warner Saddleworth Clarion

Vet 50+

16:14.9

31

52

Frances White Team Jadan

Lady

16:24.9

32

66

David Shirley Glossop Kinder Velo

Vet 40+

16:26.6

33

25

Stuart Baker Buxton CC

Senior

16:27.4

34

49

Sandra Mackay gbcycles.co.uk

Lady

16:27.5

35

34

James Russell Macclesfield Wheelers

Vet 50+

16:28.8

36

23

Tristan Roberts Congleton CC

Junior

16:30.4

37

21

Ben Falla Glossop Kinder Velo

Senior

16:31.4

38

46

Helen Eborall Born to Bike – Bridgtown Cycles

Lady

16:33.0

39

74

Greg Vallance Glossop Kinder Velo

Vet 50+

16:33.6

40

38

Sophie Yarwood Team Glow

Lady

16:38.1

41

64

Mark Ferguson High Peak Cycles RT

Vet 50+

16:38.1

41

33

Phil Gayes Leek CC

Vet 40+

16:39.4

43

1

Paul Talbot Glossop Kinder Velo

Vet40+

16:40.8

44

57

Joseph Earley Liverpool Century RC

Senior

16:46.0

45

53

Iona Sewell gbcycles.co.uk

Lady

16:48.4

46

19

Gary Lake ABC Centreville

Vet 50+

16:58.8

47

14

Giles White Sherwood CC

Vet 50+

17:02.0

48

41

Emilie Verroken Langsett Cycles RT

Lady

17:08.4

49

67

Alexander Nurse Liverpool Century RC

Senior

17:12.1

50

47

Nicola Soden gbcycles.co.uk

Lady

17:27.7

51

48

Molly Whittall Buxton CC

Lady

17:39.5

52

51

Alex Deck Langsett Cycles RT

Lady

17:41.6

53

3

Chris Whitmore Ratae RC

Senior

17:42.5

54

29

Alex Simon Stocksbridge CC

Vet 40+

18:03.5

55

59

Dan Ogden Shutt Velo Rapide

Vet 40+

18:14.3

56

56

Benjamin Horrobin Bolton Hot Wheels CC

Junior

18:19.9

57

18

Martin Horrobin Bolton Hot Wheels CC

Vet 40+

18:48.5

58

76

Joe Wilkinson Glossop Kinder Velo

Junior

19:34.8

59

36

Sally Cunliffe Velo Club Melyd

Lady

19:41.7

60

39

Caroline Austen Manchester Tri Club

Lady

20:03.1

61

12

Andras Sobester i-team Cyclists Club

Senior

21:26.6

62

43

Sarah Roberts Glossop Kinder Velo

Lady

21:41.0

63

54

Serena Gorton Cyclesport International

Lady

22:07.0

64

28

Neil O’Brien Sotonia CC

Senior

22:17.2

65

27

Sian Lambert Manchester Wheelers Club

Lady

22:25.5

66

44

Lucy Russell Cyclesport International

Lady

22:35.8

67

4

Philip Handy VC Pierre (MVTTA)

Vet 50+

24:44.6

68

8

Mark Horsley Frost Buxton CC

Vet 40+

DNS

9

William Belcher Clayton Velo

Vet 50+

DNS

10

Andrew Nulty Manchester Wheelers Club

Senior

DNS

11

Charles Crookes Team Swift

Vet 50+

DNS

13

Chris Loxley North Cheshire Clarion

Vet 40+

DNS

30

Chris Dyke Manchester Wheelers Club

Senior

DNS

35

Steve Hulme Congleton CC

Vet 50+

DNS

37

Claire Munton Vegetarian C & AC

Lady

DNS

42

Caroline Freeman GS Metro

Lady

DNS

62

Patrick Murphy Bolsover & District CC

Senior

DNS

73

David Lehane Here Come the Belgians

Vet 40+

DNS

79

Elliot Dason-Barber Oxonian CC

Vet 40+

DNS

 

Comments are closed.